Новини

Компенсація вартості відчуженого майна

Чи можна компенсувати вартість відчуженого майна? Коли та як очікувати на таку компенсацію та чи можна розраховувати на повернення майна?

Українці цікавляться — команда ADVANQ відповідає:

1.  Власник має право на повне відшкодування вартості відчуженого майна.

Закон України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» гарантує фізичним та юридичним особам повне відшкодування вартості відчуженого майна.  

Однак, за умови, що останні володіють майном на праві приватної або комунальної власності. 

2.  Компенсацію можна отримати як до, так і після відчуження майна.  

Закон встановлює два варіанти: попереднє повне відшкодування або наступне повне відшкодування. 

Враховуючи воєнний стан та фінансове становище країни, українцям варто розраховувати саме на наступне повне відшкодування вартості майна. Це зменшує час на відчуження майна та мінімізує паперову тяганину. 

3.  Оцінка майна обов’язкова.

Про примусове відчуження майна складається акт, до якого в обов’язковому порядку додається його оцінка. 

На жаль, оцінка майна проводиться не за ініціативою власника, а лише вручається останньому без можливості її зміни або переоцінки. Тому власникам рекомендуємо бути готовим до оскарження такої оцінки в суді.  

Важливо! Якщо ви не згодні з оцінкою майна, зазначте це в акті.  випадку її відсутності — вимагайте негайного проведення виключно за державні кошти. 

4.   Після війни — час отримувати компенсацію.

Одержати компенсацію можна буде протягом 5 наступних бюджетних періодів, тобто 5 наступних років після скасування воєнного стану.

Для цього, після скасування воєнного стану, необхідно звернутись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкоматів) за місцем відчуження майна із заявою, актом та оцінкою майна. Заяви розглядатимуться у порядку черговості та в межах виділених бюджетних коштів. 

5. Повернути відчужене майно також можливо. 

Повернення здійснюється лише в судовому порядку. 

За умови, що після скасування воєнного стану, майно, яке було примусово відчужене – збереглось, а ви як колишній власник наполягаєте на його поверненні.

 Насамкінець рекомендуємо не піддаватись паніці, усвідомлювати необхідність допомоги нашим захисникам та вірити у близьку перемогу.

Автор публікації: молодший юрист Яна Свідерська.