Новини

Мародерство та крадіжка в умовах воєнного стану: особливості кваліфікації

З початком широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України в повсякденному житті почали з’являтися нові поняття, які раніше звучали лише у професійних колах. Одним з таких понять є мародерство. ЗМІ та правоохоронні органи майже щодня публікують новини із заголовком «Спіймали мародера».

Наприклад, 09.03.2022 ГУ Національної поліції у Вінницькій області опубліковано новину про затримання мародера за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ст. 185 КК України (крадіжка), а 12.04.2022 ГУ Національної поліції у м. Києві повідомило про затримання двох мародерів, які обікрали помешкання киян.

Цікаво, що в обох випадках таких осіб затримано за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 185 КК України (крадіжка), а не ст. 432 КК України (мародерство). Аналогічних випадків безліч по всій Україні.

Чи правильно називати таких осіб мародерами? Що таке мародерство та в чому його відмінність від крадіжки в умовах воєнного стану?

1.  Мародерство за ст. 432 КК України
Розділ XIX КК України визначає військові кримінальні правопорушення, серед яких є і мародерство. За ст. 432 КК України мародерством є викрадення на полі бою речей, що знаходяться при вбитих чи поранених.

Обов’язковою ознакою мародерства є місце вчинення злочину поле бою (сухопутний, морський чи повітряний простір), в якому відбувається або відбувався бій. Найчастіше полем бою стають земельні ділянки, ліси, території міст, сіл, окремі підприємства, об’єкти військової та цивільної інфраструктури тощо. Крім цього, до поля бою прирівнюється також ділянка тилу, яка піддалася ворожому обстрілу.

Предметом мародерства є речі, що знаходяться при вбитих чи поранених. Мародери зазвичай викрадають особисті речі, годинники, прикраси, грошові кошти, предмети обмундирування вбитих чи поранених тощо.

Водночас викрадення речей у здорових військовослужбовців не може кваліфікуватися за ст. 432 КК України. Також не відноситься до мародерства зброя, боєприпаси, військові та інші документи.

Мародерство вчиняється обов’язково із прямим умислом та характеризується корисливим мотивом. Способи викрадення можуть бути різними: таємний, відкритий або із застосуванням насильства.

Таким чином, ст. 432 КК України встановлює кримінальну відповідальність за мародерство як військовий злочин, суб’єктом якого є військовослужбовці, що беруть участь у бойових діях.

Диспозиція ст. 432 КК України вказує на поняття мародерства у його вузькому розумінні, що не має жодного відношення до усіх численних крадіжок, які вчиняються в період воєнного стану на території України.

2. Крадіжка в умовах воєнного стану за ч. 4 ст. 185 КК України
07.03.2022 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство». Останнім  було доповнено кваліфікуючою ознакою злочини проти власності, зокрема і ст. 185 КК України, а саме: «вчинено в умовах воєнного або надзвичайного стану».

Таким чином, в Україні було запроваджено кримінальну відповідальність за мародерство в широкому розумінні, що прямо випливає із назви закону.

Суть законодавчих змін полягає в посиленні відповідальності за вчинення крадіжок під час війни, оскільки порушення ч. 4 ст. 185 КК України є тяжким злочином та передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від 5 до 8 років.

Оскільки продовжує діяти правовий режим воєнного стану, крадіжки на території України розслідуються саме за ч. 4 ст. 185 КК України. За таких умов предмет викраденого може не мати великої цінності, і в мирний час аналогічні дії зловмисників могли б кваліфікуватися навіть як кримінальний проступок  за ч. 1 ст. 185 КК України.

Щодо кваліфікації крадіжки, вчиненої в умовах воєнного стану, то їй притаманні усі об’єктивні та суб’єктивні ознаки таємного викрадення чужого майна (“класична” крадіжка).

Дискусійним, на мій погляд,  є питання кваліфікації дій осіб за ч. 4 ст. 185 КК України у випадку вчинення крадіжки в регіонах України, де не ведуться бойові дії безпосередньо або поблизу, де територія не піддається ворожим обстрілам, а зловмисник жодним чином не використовує для викрадення майна умови воєнного стану.

Заразом  доповнення складу кримінального правопорушення ст. 185 КК України кваліфікуючою ознакою «вчинено в умовах воєнного стану» є абсолютно правильною реакцією держави на виклики сьогодення, що пов’язані зі збройною агресією рф. 

ВИСНОВКИ
З огляду на зміни кримінального законодавства України сьогодні існує два типи мародерства:

  • військовий злочин, який полягає у викраденні на полі бою речей, що знаходяться при вбитих чи поранених;
  • злочин проти власності, який полягає у таємному викраденні чужого майна, вчиненого в умовах воєнного стану.

Саме про мародерів цього типу сьогодні розповідають ЗМІ, публікуючи відео самосуду, на яких зловмисників зі спущеними штанами прив’язують до стовпа.

Автор публікації: адвокат Костюк Іван