Новини

Відновлення діяльності АМКУ: отримання дозволу на здійснення концентрації та узгоджених дій


У червні АМКУ прийняв рішення поновити процедури розгляду заяв про надання дозволу на здійснення концентрації та узгоджених дій.

Поговоримо про те, як розглядатимуться заяви про надання дозволу на здійснення концентрації та узгоджених дій (далі – Заява) після відновлення  діяльності АМКУ? Які пом’якшення очікують тих, хто подав Заяву на отримання дозволу до 20.06.2022?  Що очікувати від Заяв надісланих до АМКУ під час паузи у його роботі та як поновити розгляд, якщо він був зупинений?

30.03.2022 АМКУ прийняв Рекомендаційні роз’яснення, які передбачили:
 • спрощений порядок подання Заяв для отримання дозволу на здійснення концентрації та узгоджених дій, зокрема зменшення переліку необхідних документів (наприклад, без економічного обґрунтування концентрації та документів щодо її фінансових аспектів);

 • можливість протягом трьох місяців після закінчення/скасування воєнного стану додатково подати документи, які необхідні для отримання дозволу;

 • зупинення поданих Заяв на стадії прийняття до розгляду (тобто документи реєстрували, проте дозволи не надавали) та його відновлення після закінчення/скасування воєнного стану;

 • зменшення суми штрафів за здійснення концентрації/узгоджених дій без отримання дозволу.

Такі Роз’яснення дещо змінили правила роботи, тому радимо умовно поділимо наші рекомендації на три групи, що стосуватимуться Заяв про надання дозволу на здійснення концентрації та узгоджених дій, поданих у різні часові проміжки:

1. До 30.03.2022 (прийняття Рекомендаційних роз’яснень). 
2. Після 30.03.2022 до 17.06.2022 включно (час дії Роз’яснень)
3. Після 20.06.2022 (повернення “довоєнних” Положень). 

 • Що робити з Заявами поданими до 30.03.2022?

Найважливіше: з 09.06.2022 процедуру розгляду таких Заяв було автоматично поновлено. Однак, варто врахувати:
-  для такого поновлення не потрібна згода від заявника;

- заявника або представника не повідомляють про поновлення розгляду (тому якщо Ви наразі не володієте інформацією про стан розгляду справи, варто будь-яким доступним способом дізнатись, оскільки обов’язку Вас інформувати не передбачено);

- розгляд здійснюватиметься на основі тих документів, що були подані заявником за загальним «довоєнним» порядком.


Виняток! Розгляд Заяв про надання дозволу на концентрацію, які були подані до АМКУ до початку або під час розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції фактично поновлюється з 19.07.2022, тобто з дати прийняття розпорядження АМКУ №10-рп про поновлення розгляду заяв про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (правило щодо автоматичного поновлення розгляду діє виключно для справ єдиним питанням яких є надання дозволу).

 •  Що очікувати, якщо подали Заяву між  30.03.2022 та 17.06.2022 включно?
 1. Розгляд поданої Заяви зупиняється, проте може бути поновлений за бажанням заявника.

  2. Зберігаються усі права, що існували при зверненні, зокрема заявник може підготувати усі необхідні документи для отримання дозволу, передбачені довоєнними положеннями та протягом трьох місяців після скасування/завершення воєнного стану подати їх.

Важливо! Заява має бути зареєстрована АМКУ саме до 17.06. включно, тобто якщо ви відправили Заяву 17.06. (п’ятниця), проте АМКУ зареєстрував її уже 20.06.(понеділок) спрощений порядок щодо Вас не застосовується.

Для поновлення розгляду зупинених Заяв необхідно подати до Комітету повідомлення у довільній формі з проханням поновити розгляд Заяви до завершення воєнного стану, а також необхідні документі, які не були подані раніше, (у разі їх відсутності – зазначити про це).


Орган Комітету поновить розгляд Заяви протягом семи днів з дати надходження відповідного повідомлення, проте подальший розгляд відбуватиметься без урахування Рекомендаційних роз’яснень.

 • Як розглядатимуться Заяви подані після 20.06.2022?
 
 1. Розгляд здійснюватиметься відповідно до вимог Закону України «Про захист економічної конкуренції», Положення про концентрацію та Положення про узгоджені дії.
 2. Подавати скорочений перелік документів, що додаються до Заяв про надання дозволу на концентрації та узгоджені дії заборонено.
 3. Комітет більше не зможе призупинити розгляд Заяв.

 • Яких пом’якшень можна очікувати тим, хто подав Заяву на отримання дозволу на концентрацію/узгоджені дії до 20.06.2022?

Найголовніше: зменшення суми штрафу за здійснення діяльності без отримання дозволу, оскільки спрощений порядок подання документів не замінює те, що після закінчення воєнного стану заявник все одно зобов’язаний, як і раніше, подати усі необхідні документи для отримання дозволу.

Насправді, уникнути відповідальності за неотримання дозволу, як і до війни – неможливо. Проте для тих, хто звернувся з Заявою для його надання, суму штрафу істотно зменшать, зокрема за найкращих обставин (за відсутності монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції) необхідно буде сплатити лише 51 000.00 грн, а не 5% річного доходу, як було раніше.