Новини

Коли місце постачання - окуповані території

Наразі більш ніж 331 територіальна громада України перебувають у зоні бойових дій або під окупацією, що становить чверть усіх територіальних громад України (станом на 1 січня 2022 року в Україні зареєстровано всього 1469 громад).

У зв’язку з цим, розповідаємо, що робити якщо така територія була місцем постачання товарів чи надання послуг за державними контрактами, укладеними протягом 2020-2021 років. 

Для цього проаналізуємо три сценарії:

1. Замовнику більше не потрібен товар.
На жаль, значна кількість підприємств була пошкоджена внаслідок збройної агресії росії, тому їх робота була зупинена. 

Єдиним виходом за такої ситуації буде за взаємною згодою Виконавця та Замовника розірвати договір, оскільки підприємство більше не функціонує, а потреба у товарі відпала.

2. Замовнику все ще потрібен товар, проте невідомо, коли він зможе прийняти його. 
Наприклад предметом закупівлі були будівельні матеріали для ремонту стадіону, однак через війну Замовник вирішив зупинити роботи на невизначений строк. 

За таких обставин, ані Замовник, ані Виконавець не здатні передбачити необхідність та можливість постачання товару в майбутньому. 

У такому разі сторони за взаємною згодою продовжують строк дії договору та виконання зобов’язань у зв’язку з обставинами непереборної сили н підставі пп. 4 ч. 5 ст. 41 ЗУ “Про публічні закупівлі”.

3. Замовнику все ще потрібен товар, тому він готовий прийняти його на іншій території. 
Значна кількість підприємств змогла оперативно перезапустити свою роботу на підконтрольних Україні територіях, тому потреба в закупівлі для них не відпала. 

Водночас розірвання уже укладеного договору з постачальником, оголошення нової закупівлі та “лотерея” (чи з’явиться для участі у торгах достатня кількість учасників), створюють для замовника додаткові матеріальні та організаційні витрати.

В такому випадку у Замовника фактично виникає потреба лише змінити місце постачання.

Проте сам по собі Закон України “Про публічні закупівлі” не передбачає такої підстави для внесення змін до договору (в частині місця постачання), як дія обставин непереборної сили.

У  такому випадку ми пропонуємо: 
на підставі статті 652 Цивільного кодексу України (істотна зміни обставин*) внести зміни до договору за згодою сторін. 

*Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. 

Яким чином реалізувати?
Шляхом укладення додаткової угоди, у якій зазначити обставини що змінилися, документи, які це підтверджують та погоджене Замовником та Виконавцем нове місце постачання на вільних територіях. 

Позицію щодо правомірності внесення змін до договору у такий спосіб підтверджує відповідь Міністерства економіки України.