Новини

Операції з нерухомістю відновлено

Кабінет Міністрів України постановою № 480 від 19.04.2022 відновив нотаріальні і реєстраційні дії з нерухомим майном. Однак, з урахуванням ряду обмежень, що діятимуть у період воєнного стану та протягом одного місяця з дня його припинення або скасування.

Про це поговоримо детальніше.

1. До якого нотаріуса звертатися?
Наразі проводити нотаріальні дії дозволено лише нотаріусам, що включені до Переліку (затверджується Міністерством юстиції та постійно доповнюється)

Важливо! Рекомендуємо заздалегідь перевіряти нотаріуса в актуальному Переліку на наявність обмежень щодо вчинення конкретних нотаріальних дій. 

2. Які територіальні застереження існують?
Забороняється здійснення будь-яких нотаріальних дій на тимчасово окупованих територіях, а також таких, де ведуться активні бойові дії (Донецька, Луганська, Херсонська області, АР Крим, м. Севастополь та частина Запорізької, Миколаївської, Харківської областей).

3. Де можна укладати правочини?
Лише в межах області де знаходиться нерухомість дозволяється здійснення нотаріального посвідчення договору та державна реєстрація прав щодо такого майна. 

Виняток! м. Київ та Київська область – здійснюється виключно нотаріусом, робоче місце якого розташовано у м. Києві або Київській області (1) за місцезнаходженням такого майна, або (2) місцезнаходженням юридичної особи, або (3) за зареєстрованим місцем проживання фізичної особи – сторони договору.

4. Що під забороною?
Заборонено нотаріальне посвідчення правочинів у випадку:

(1) відчужувач зареєстрував право власності менше, ніж місяць тому (крім  спадкування або визначення часток у праві спільної сумісної власності)

(2) відчуження цінного майна здійснюється на підставі довіреності від фізичної особи-відчужувача. 

(3) купівлі-продажу предмета іпотеки, який належить фізичній особі за споживчим кредитом (крім випадків, коли наявна нотаріально посвідчена згода іпотекодавця);

(4) передавання нерухомого майна “до” та “із” статутних капіталів юридичних осіб;

Окрім того, забороняється вчинення виконавчих написів на кредитних договорах, які не є нотаріально посвідченими.

5. Які реєстраційні дії обмежені?
Під забороною державна реєстрація права власності у випадках:

  • відчуження нерухомого майна, що відбулось на підставі довіреності фізичної особи-відчужувача;
  • договір (стосується інших речових прав), засвідчений нотаріусом з 25.02.2022 та до дня включення до Переліку;
  • з попередньої реєстрації права власності пройшов менш, ніж місяць (крім спадкування або визначення часток у праві спільної сумісної власності);
  • передачі майна у власність: (1) юридичних осіб як внесок, (2) фізичним та юридичним особам, що вийшли із складу засновників (учасників) юридичної особи. 

Сподіваємось, що незважаючи на значну кількість заборон, такі зміни допоможуть активізувати ринок нерухомості, що з початку війни був паралізований.