Новини

Воєнні тенденції: діяльність АМКУ щодо розгляду скарг

За словами державної уповноваженої АМКУ, орган оскарження продовжує функціонувати, а процедура розгляду скарг залишилась незмінною.


Однак про повернення довоєнних ритмів роботи поки говорити зарано, наразі кількість скарг, що розглядається зменшилась орієнтовно у чотири рази: якщо в травні 2021 року, (за нашими підрахунками) розглядалось приблизно 1 700 скарг, у травні 2022 року – лише 400.


Проаналізувавши найбільш важливі аспекти процедури розгляду скарг в умовах воєнного стану, підготували кілька корисних рекомендацій.

1. Тимчасово окуповані території
Найперше зауважимо, що незалежно від того перебуває/не перебуває сторона на окупованій території, АМКУ здійснює розгляд скарги за єдиною загальною процедурою.

Проте проблемними залишаються питання:
(1) неможливість відвідати засідання
вчасно подана інформація щодо скарги значно покращить ситуацію, аніж ризикова присутність під час її розгляду, тому перейматись за власну відсутність не варто.

(2) відсутність змоги надати відповідь на запит АМКУ
зазвичай матеріалів, наявних в електронній системі закупівлі та скарзі, достатньо для розуміння позиції сторін та прийняття АМКУ обгрунтованого рішення, навіть без відповіді на запит.

2. Строки
Для подання скарги:
🔸 щодо тендерної документації: з моменту оприлюднення оголошення про проведення закупівлі – не пізніше ніж за 4 дні до кінцевого строку подання тендерних пропозицій;

🔸 щодо змін до тендерної документації: 10 днів з моменту їх оприлюднення – не пізніше ніж за 4 дні до дати подання тендерних пропозицій, яка встановлена змінами;

🔸 щодо прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника:
  • до закінчення подання тендерних пропозицій: протягом 10 днів з дня, коли стало відомо про порушення прав – не пізніше ніж за 4 дні до кінцевого строку подання тендерних пропозицій;
  • після оцінки тендерних пропозицій: протягом 10 днів з дня, коли стало відомо про порушення прав – до дня укладення договору про закупівлю;


Для надання додаткових пояснень/документів у процедурі оскарження:
  • на запит АМКУ: протягом 3 робочих днів, але не пізніше дня, що передує розгляду скарги;
  • за власним бажанням: не пізніше ніж за 3 робочі дні до дати розгляду скарги.


3. Участь сторін
Наразі присутність сторони або її представника більше обтяжує АМКУ, аніж сприяє розгляду справи.

Тому рекомендуємо:
  • За Вашої відсутності – користуватись функціоналом Prozorro: надавати додаткові пояснення, доповнювати власну позицію та залишатись у безпечному місці;
  • За Вашої присутності – пам’ятати, що всі доводи щодо скарги мають бути викладені заздалегідь, оскільки аргументи наведені під час її розгляду не приймаються, якщо вони не містяться у змісті скарги.

Окрім того, актуальним залишається онлайн участь у розгляді скарг, що надає можливість не ризикувати власною безпекою – відвідати онлайн засідання у найближчому відділенні АМКУ (як скористатись – читайте у нашому пості.

4. Додатково
Незважаючи на перебої в роботі електронних систем, онлайн-трансляція засідань АМКУ здійснюється у такому ж порядку як і до війни.

До того ж, рішення органу оскарження публікуються в найкоротші строки, тому в день прийняття можете ознайомитись із резолютивною частиною, а протягом трьох днів – з повним текстом рішення.


Останнім часом все частіше учасники відмовляються від оскарження, мотивуючи це війною та відсутністю часу або можливостей, проте наголошуємо, що АМКУ повноцінно працює та готовий розглядати нові скарги.

Тож не забувайте перевіряти тендерну документацію як власну, так і конкурента, а за наявності вагомих порушень – подавати скарги до органу оскарження.