Новини

"Без рожевих окулярів. Бізнес і держава під час війни"

Нещодавно партнер ADVANQ відвідала онлайн-конференцію, організовану Forbes «Без рожевих окулярів. Бізнес і держава під час війни», метою якої було озброїти підприємців та менеджерів інформацією, що дасть змогу приймати виважені рішення та рухатися вперед.

Корисної інформації було подано багато, тому вирішили поділитись найцікавішим:

  1. Бюджет на 2023 рік можна сміливо назвати «оборонним», оскільки фактично 50% видатків спрямовані на військову сферу, водночас саме держава виступає основним замовником. 
  2. Міністерство оборони України (далі – МОУ) готове співпрацювати з українськими виробниками. Обіцяють все, що можливо закуповувати в Україні, буде замовлене тут. 
  3. Однією з проблем для МОУ досі залишаються закупівлі у військовій сфері, оскільки зробити їх відкритими неможливо з огляду на чутливу інформацію (дані про місцезнаходження, потужності тощо), розкриття якої призведе до небезпеки для постачальників. 

Однак МОУ разом з Міністерством економіки України розробляють прозорий, відкритий, загальний механізм закупівель, аби ринок міг розуміти потреби та планувати свою діяльність. 

Не залишились поза увагою і проблеми бізнесу, зокрема:
  • нерівні умови для іноземних та вітчизняних постачальників. Зокрема, договори з першим укладаються у валюті, з останніми – у гривні, що значно зменшує дохідність вітчизняного бізнесу. 
  • відсутній прямий діалог між МОУ та бізнесом. Сьогодні українські підприємці пропонують товари, які технологічно не відрізняються від імпортних, або навіть є кращими. Проте МОУ або ігнорує такі пропозиції, або не готове закуповувати товар, аргументуючи це відсутністю  замовлень. 
  • втрата працівників внаслідок мобілізації. Так, підприємства просять надавати можливість бронювати всіх співробітників, оскільки втрата хоча б однієї ланки призводить до зупинення або зменшення роботи підприємства. 

Як ми вже встигли переконатись, усі проблеми, зазначені вище, вирішуються МОУ.

Отже, МОУ зуміло знайти вихід з ситуації, за якої коштів для укладення договорів немає (оскільки бюджет на 2023 рік ще не затверджено), а формувати постачання необхідно вже зараз. 

Пропонується застосування рамкових угод*. Для бізнесу – це можливість розраховувати на кошти у майбутньому, для оборони – змога отримувати необхідний товар вчасно. 

*Рамкові угоди домовленість сторін про подальшу співпрацю та укладення договору. 

Щодо мобілізації пообіцяли усім, хто матиме контракти з МОУ, обов’язкове бронювання та можливість виїзду за кордон для переговорів та/або укладення договорів. 

За словами міністра оборони України, питання валюти також вирішується. Зокрема, за умови коливання валютного курсу, що впливає на неможливість постачання на рівних умовах з точки зору програшу в ціні, дозволили вносити зміни до контрактів, прив'язатись до поточного курсу, зрівнявши тим самим цю нерівність.

З цієї зустрічі варто винести найголовніше – бізнес та держава готові працювати та співпрацювати під час війни. Війна – не привід для відмов та затягувань. Це час, аби об’єднавши власні зусилля, сконцентруватися на проблемах та вдало їх вирішувати.

Зі свого боку нагадаємо бізнесу, що здійснення оборонних закупівель на сьогодні регулюється постановами Кабінету Міністрів України №169 від 28.02.2022, №335 від 20.03.2022, №1178 від 12.10.2022.